Ziołowa pielęgnacja twarzy skóry tłustej i mieszanej z FITOMED

Ziołowa pielęgnacja twarzy skóry tłustej i mieszanej z FITOMED

Witajcie !

Leki przeciwtrądzikowe strasznie wysuszają skórę. Bardzo mocno ingerują nie tylko w powierzchnię naskórka, ale również wgłąb skóry, ponieważ tylko tam mogą zadziałać w kwestii łojotoku. Przy stosowaniu tego rodzaju leków należy bardzo uważać jakie produkty stosuje się do pielęgnacji twarzy: nie powinny mieć już dodatkowego silnego działania przeciwtrądzikowego i złuszczającego, które tylko spotęguje efekt wysuszenia. Biorąc pod uwagę, że moja pielęgnacja skóry twarzy odbywa się etapowo, to nie może zabraknąć w niej toniku. Znam osoby, które nie używają w ogóle takiego kosmetyku i nie mają potrzeby jego posiadania – u mnie natomiast zawsze musi być na półce, aczkolwiek czasem zastępuję go wodą termalną, która swoją drogą też zawsze u mnie jest 🙂 W myśl idei, o której napisałam powyżej, porzuciłam jakiś czas temu toniki przeznaczone dla skóry tłustej i trądzikowej posiadające silne właściwości złuszczające (najczęściej chemiczne), a zaopatrzyłam się w produkty bardziej naturalne tego typu, a co za tym idzie mniej inwazyjne.
Latem pisałam o płynie różanym do odświeżania twarzy marki Fitomed TUTAJ KLIK, który bardzo dobrze mi służył – na tyle dobrze, że postanowiłam do marki Fitomed powrócić i tak pojawiły się u mnie Tonik oczyszczający ziołowy przeznaczony do cery tłustej z szałwią lekarską oraz Płyn oczarowy do twarzy z kwiatem pomarańczy odświeżająco – oczyszczający przeznaczony również do cery tłustej, ale i mieszanej.

Zacznijmy od toniku, który zdecydowanie skradł moje serce od samego początku stosowania. Ziołowy tonik oczyszczający z szałwią lekarską do cery tłustej i trądzikowej Producent opisuje tak:
Najważniejszymi składnikami wyciągu z szałwii są olejek, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne. Olejek szałwiowy bardzo dobrze oczyszcza skórę, przeciwdziała zbytniemu jej przesuszaniu się. Tonik wzbogacono o wyciąg z oczaru, melisy, nagietka, d-pantenol. Tonik wygładza i rozjaśnia skórę, zamyka pory, łagodzi objawy w przypadku trądziku grudkowo – krostkowego. Nie zawiera barwników.
Sposób użycia:tonik stosować po umyciu twarzy delikatnym żelem ziołowym z mydlnicy lekarskiej. Twarz opłukać tonikiem, pozostawić do wchłonięcia (w celu wyrównania pH) lub lekko spłukać wodą. Produkt ziołowy. Dopuszcza się wytrącenie osadu i wahanie koloru. Chronić przed słońcem.

Pojemność: 200ml
Cena: 10zł

Skład:

  1. Aqua / woda
  2. Salvia Officinalis Extract / wyciąg z szałwii lekarskiej – wykazuje szerokie spektrum działania kosmetycznego (wywołuje efekt
    kosmetyczny na skórę), działanie ściągające, przeciwzapalne i
    bakteriostatyczne. Bardzo często znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do cery tłustej, trądzikowej.
  3. Hamamelis virginiana Leaf Extract / wyciąg z liści oczaru wirgilijskiego – posiada właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne,
    łagodzące zaczerwienienie skóry w wyniku nadmiernej ekspozycji na
    słońce. Działa kurczająco na naczynka krwionośne, zwęża również
    rozszerzone pory i stosuje się go również w pielęgnacji cery tłustej i
    mieszanej, ale też naczynkowej i rumieniu.
  4. Melissa Officinalis Extract / wyciąg z melisy lekarskiej – w kosmetyce wykorzystywana do naparów i lotionów dla cery tłustej i
    mieszanej w celu normalizacji pracy gruczołów łojowych. Ze względu na
    obecność olejku lotnego nadaje skórze przyjemny, świeży, cytrynowy
    zapach.
  5. Calendula Officinalis Extract / wyciąg z nagietka lekarskiego – cenny surowiec leczniczy oraz kosmetyczny,
    działa przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriostatycznie, nawilżająco, a
    także goi zmiany trądzikowe i przyspiesza regenerację naskórka.
  6. Panthenol / pantenol – prowitamina B5, aktywna substancja nawilżająca. Posiada działanie przeciwzapalne, przyspiesza procesy regeneracji naskórka.
  7. Glycerin / gliceryna – substancja nawilżająca. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową
    naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania – ułatwia w ten
    sposób transport innych substancji w głąb skóry.
  8. PEG-40 Hydrogenated Castor Oil / emulgator – substancja odtłuszczająca usuwająca zanieczyszczenia tłuszczowe z powierzchni skóry.
  9. Lactic Acid / kwas mlekowy – Substancja nawilżająca, mająca zdolność przenikania przez warstwę
    rogową naskórka. Zmiękcza warstwę rogową naskórka, a w
    wyższych stężeniach działa złuszczająco na zrogowaciały
    naskórek.
  10. Parfum / substancje zapachowe
  11. Phenoxyethanol(and)Ethylhexylglycerin / konserwanty – chronią kosmetyk przed zakażeniem bakteryjnym.

Tonik ten jak widać po składzie nie jest całkowicie ECO, ale jak przystało na mnie to i tak nie lada wyczyn. Chociaż przyznaję, że ostatnimi czasy częściej sięgam po produkty zmierzające ku naturalnej pielęgnacji, co nie znaczy, że wyrzuciłam z mojej półki „całą chemię”. Nie, nie wyrzuciłam, ale przyznaję, że produkty opierające się na bardziej naturalnym składzie zaczynają mi się coraz bardziej podobać. A ten ziołowy tonik to już w ogóle urzekł mnie i pochłonął w całości.
Zamknięty jest w prostym, klasycznym dla marki Fitomed opakowaniu – plastikowa spłaszczona butelka z korkiem „dziubkiem” 🙂 Z tego co zdążyłam się zorientować Producent myśli o wprowadzeniu nowego design, może nawet opakowań – przynajmniej taka informacja padła na Fun Page’u Fitomed. No ale przecież nie o opakowanie nam chodzi a jego zawartość. A tonik jest naprawdę świetny. Przyznaję, że nie do końca zdawałam sobie sprawę, że ziołowy tonik może tak fajnie oczyszczać, odświeżać i tonizować tłustą cerę. A jednak robi to, i to w taki sposób, że można się zatracić – przede wszystkim w zapachu, który w połączeniu kilku roślinnych ekstraktów daje niesamowicie świeży i niepowtarzalny efekt. Tonik ziołowy koloru brunatnego doskonale tonizuje skórę tuż po jej umyciu, wyraźnie ją koi – ten aspekt jest na tym etapie pielęgnacji mojej skóry twarzy bardzo istotny – i sprawia, że jest przygotowana na przyjęcie kolejnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Stosuję tonik dwa razy dziennie więc zaraz zobaczę jego „denko” i naprawdę będzie mi z tego powodu przykro 🙁 ale na szczęście mam już jego następcę, który jest równie godny zauważenia, aczkolwiek nie przypadł mi gustu aż tak bardzo jak ten ziołowy tonik.

Jego następca to Płyn oczarowy do twarzy z kwiatem pomarańczy, który posiada również właściwości oczyszczające i odświeżające. Opis Producenta:
Woda aromatyczna z liści oczaru (hydrolat Ecocert 30%) jest znakomitym środkiem do odświeżania i nawilżania skóry tłustej i mieszane. Łagodnie ściąga rozszerzone pory. Liście zawierają do 12 % garbników oraz flawonidy. Zespół tych związków uszczelnia ściany naczynek włosowatych, obkurcza je, zmniejsza zaczerwienienie twarzy o objawy naczynkowe. Zapach kwiatu pomarańczy (neroli) działa orzeźwiająco.
Sposób użycia: zamknąć oczy, rozpylić płyn na twarzy. Zostawić do wchłonięcia lub osuszyć chusteczką. Można stosować do odświeżania makijażu. Produkt o charakterze naturalnym.  

Pojemność: 200ml
Cena: 13zł

Skład:

  1. Aqua / woda
  2. Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Leaf Water / hydrolat z liści oczaru– ma swoisty mocno ziołowy zapach. Jest produktem destylacji liści lub
    kory drzewa oczarowego z parą wodną. Woda oczarowa jest znakomitym środkiem do odświeżania i
    nawilżania skóry tłustej z rozszerzonymi porami, oraz wrażliwej.
    Łagodnie ściąga pory, tonizuje oraz działa przeciwzapalne. Znajduje
    zastosowanie w pielęgnacji cery naczynkowej, gdyż ma właściwości
    obkurczające naczynka krwionośne. Ze względu na dużą ilość garbników,
    służy jako płyn pielęgnacyjny do ciała po oparzeniach słonecznych.
  3. Glycerin / gliceryna j.w.
  4. Panthenol / pantenol j.w.
  5. PEG-40 Hydrogenated Castor Oil j.w.
  6. Allantoin / alantoina – substancja aktywna działająca przeciwzapalnie, łagodząca podrażnienia, wspomagająca prcesy
    regeneracji i odbudowy naskórka, stymuluje proces gojenia się ran.
    Działa silnie nawilżająco, przez co wywołuje uczucie gładkości na
    skórze.
  7. Cytric Acid / kwas cytrynowy – nalezy do grupy kwasów AHA (alfahydroksylowych) przede wszystkim wykazuje działanie keratolityczne, czyli złuszczające, dzięki czemu usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę.
  8. Phenoxyethanol(and)Ethylhexylglycerin / konserwanty j.w.
  9. Parfum (linalool, Limonene, geraniol, citral) / substancje zapachowe.
  10. CI 19140 / barwnik

Płyn oczarowy do twarzy z kwiatem pomarańczy nie zapadnie w mojej pamięci tak mocno jak Tonik ziołowy, ale jest to również dobry i skuteczny produkt do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, choć jest coś, co mnie zastanawia. Poprawcie mnie, proszę, jeśli się mylę. Jakoś ja nie widzę w składzie kwiatu pomarańczy, więc ów kwiat – lub po prostu jego zapach – musi znajdować się tylko jako składnik substancji zapachowej. I według mnie tak właśnie jest, bo w składzie mamy linalol, który jest związkiem chemicznym otrzymywany z olejków eterycznych, m.in. z pomarańczowego. Pozostałe składniki substancji zapachowych w tym wypadku to: limonen – zapach cytryn, geraniol – zapach pelargonii i citral – jak nazwa wskazuje zapach cytryny.
Zagadka rozwiązana 🙂 Dodam tylko, że wiele składników substancji zapachowych znajduje się na liście potencjalnych alergenów, więc fajnie jest jak Producent – w tym przypadku Fitomed – informuje konsumentów jakie substancje zawarte są w dość enigmatycznym pojęciu parfum. Na szczęście płyn oczarowy absolutnie nie uczula, jego skład jest oparty w 30% na hydrolacie z oczaru, więc JEST MOC !

Płyn oczarowy zamknięty jest w takiej samej plastikowej butelce jak powyższy tonik ziołowy, z tą tylko różnicą, że płyn dodatkowo wyposażony jest w spryskiwacz – i dlatego mniej przypadł mi do gustu 🙁 chodzi o jego sposób aplikacji. Zamykamy oczy i psikamy po całej twarzy – niby nic strasznego, ale ja wolę na wacik 🙂 Poza tym zapach już nie jest ziołowy, a według mnie korzenny przełamany gdzieś tam, ale bardzo delikatnie pomarańczą – zdecydowanie pozytywniej działa na mnie zapach toniku ziołowego, w którym po prostu zawarte są zioła.
Pomijając powyższe aspekty to płyn bardzo fajnie tonizuje skórę twarzy, przywraca jej równowagę i przygotowuje do dalszego etapu pielęgnacji. I o ile tonik jest wyraźnie oczyszczający, to w płynie według mnie przeważa działanie odświeżające. Nie stosowałam płynu jako odświeżenie czy utrwalenie makijażu, więc zwyczajnie w tej kwestii się nie wypowiem – nie bardzo odpowiada mi ten zapach i nie wydaje mi się trafnym utrwalanie czy odświeżanie nim makijażu w ciągu dnia. Ale bardzo chętnie robiłam to płynem różanym z Fitomed, więc pewnie ten też ma podobne działanie, różni go tylko zapach.

Obydwa produkty są godne uwagi i zainteresowania dla osób z tłustą cerą – na tyle godne, że zamierzam sprawdzić krem do twarzy i pod oczy z Fitomed, wybór jest niewielki ale na pewno coś dla siebie znajdę. Produkty marki Fitomed można kupić w sklepach zielarskich – przynajmniej ja swoje tam kupiłam – i w sklepie internetowym Producenta TUTAJ KLIK.

Z całą pewnością powrócę do oczyszczającego toniku ziołowego 🙂

Pozdrawiam, Aga.

Powrót na górę